Za povečavo in pomanjšavo uporabljajte tipki CONTROL+ in CONTROL-.

Kako lahko sveži diplomanti pridete do dela?

Laura Smrekar

Partnerka

Vsi, ki ste ali boste pravkar zaključili šolanje se nahajate pred prvo večjo življenjsko preizkušnjo – iskanjem dela. Sprejmite jo kot izziv, kjer boste sami sebe postavili na preizkušnjo. Predvsem v smislu, kako se znate sami zmotivirati in zoperstaviti tistim, ki mislijo, da vam ne bo uspelo; kako lahko utrdite svojo samozavest, obvladate vse negativne težnje in misli, ki so okoli vas.  Ne menite se za črnoglede napovedi in predvsem zelo pomembno – obdajate se s pozitivno mislečimi posamezniki. Popolnoma razumem, da bo ta korak mnogo težji za tiste, katerih starši, znanci ali prijatelji so ostali brez službe. Morda pa boste prav oz zaradi tega lahko zbrali toliko več moči in poguma. To kar danes dela razliko med tistimi, ki delo dobijo relativno hitro in tistimi, ki ga ne, je odnos.

 

Država vam ne bo dala dela

Država ni tista, ki bo mladim zagotavljala službe. Poskrbi lahko le za zelo spodbudno in privlačno okolje (kar do sedaj žal ni), ki bo motiviralo podjetja, da zaposlujejo in ki bo privabljalo tuje investicije v naš prostor (in tudi tukaj država ni opravila svoje naloge). Torej na vse te zunanje dejavnike žal kot mladi nimate neposrednega vpliva. Lahko pa vplivate v celoti vaša dejanja in načine, kako ob določenih razmerah odreagirate.

 

Iščite delo in ne službe

Poskrbite, da si sami ustvarite čim več priložnosti, kjer se lahko izkažete ter postanete opaženi. Nič ne pomaga, če ste v nečem dobri, ko pa za to nihče ne ve. Ko delodajalci danes zaposlujejo mlade, posvečajo veliko pozornost osebnim lastnostim in kompetencam kandidata. Zato tako poudarjamo, da je pomembni biti ves čas aktiven na katerem koli področju, začenši že tekom šolanja in to velja tudi kasneje v življenju. Ne govorim le o delu preko študentskega servisa oz dijaškem delu. Tukaj pridejo v poštev prav vse aktivnosti in projekti: krožki, tekmovanja, hobiji s katerim ste morda tudi služili, aktivno udejstvovanje v raznih klubih/organizacijah, raziskovalna dela, ustvarjalna dela, projektne naloge, študij/delo v tujini, prostovoljno delo, podjetniški podvigi,…

 

Samozavest

Izgleda, kot bi bila samozavest za mnoge kandidate slaba vrlina. Močno jo pogrešam pri kandidatih, pri mladih pa sploh. V čem ste dobri? Večina kandidatov nima odgovorov na ta vprašanja ali pa skromno odgovori, da se ne želi hvaliti. Narobe. Na razgovoru ali pogovoru z »odločevalcem« imate ključnih 5 min, da naredite dober vtis in se prodate.

 

Na spletu je zakladnica napotkov iskanja dela

Na spletu lahko na vsakem koraku najdete ogromno praktičnih napotkov o tem, kako napisati življenjepis in prijavo, kako se vesti na razgovoru, kako iskati delo, kje ga iskati. Povsod poudarjamo, da je iskanje dela »služba« in da se ga morate lotiti ciljno. Vaša edina naloga je, da iz vseh teh informacij, izluščite za vas ključne in si zastavite različne poti ter cilje. Povprašajte za pomoč kolege, ki so pri iskanju dela uspešni

Ozrite se okoli in povprašajte kolege, ki so pri iskanju dela bolj uspešni. Sama sem srečala precej mladih kandidatov, ki so tudi danes brez težav takoj po šolanju dobili delo. Po večini gre za proaktivne ljudi, izjemne močne osebnosti s samozavestnim nastopom in trdno odločenostjo, da jim bo uspelo. Naj vam ne bo izpod časti vprašati in prositi za pomoč. Ko iščete delo v to vključite širši krog ljudi, ki jih poznate.

 

Zgradite si svoj »poslovni profil« in mrežite se

Če še niste na Linkedinu ali Tvitterju dajte to storiti čim prej. Zakaj? Vse več podjetij objavlja prosta delovna mesta tudi preko teh portalov. Nekatera podjetja, drugod sploh ne oglašujejo in imajo prav posebej ustvarjen na primer Linkedin profil, kjer redno objavljajo vsa prosta dela ter vabijo kandidate, da jim posredujejo prijave.

 

In ne pozabite: bodite fleksibilni, sprejmite vsakršno obliko dela ali pa si ga kar sami ustvarite.

 

L.S.

Ostali članki

Voditeljstvo v dobi generacijskih razlik: ključ do trajnostne uspešnosti podjetja

18.04.2024
Vse pogosteje poslušamo o izzivih vodenja sodelavcev različnih generacij. Veliko smo lahko prebrali o posebnostih ene ali druge generacije. Imamo...

Ali zaposlitveni paket vsebuje tudi program prezaposlovanja?

16.04.2024
Trg dela se neprestano spreminja, prilagaja in razvija v skladu s potrebami in zahtevami gospodarstva. To ga dela izjemno dinamičnega, pa tudi...

Poslanstvo, vizija, vrednote, kultura – še nikoli tako pomembni

09.02.2024
Če si priznamo ali ne, je še kako pomembno, da verjamemo, da delujemo za višje in ne zgolj parcialne cilje, da ustvarjamo sledi, ki jih bomo lahko...